BLOG - 24.7.2020

Když se všechny příležitosti seběhnou, pak jste v Bruselu

A právě tam nás v dnešním článku vezme Daniela Macháčková. Ta v Brně vystudovala práva, během pobytu na Erasmu v Maďarsku potkala svého francouzského přítele. Dnes spolu žijí v Bruselu a Daniela pracuje v oblasti lobby. Ale pěkně popořádku.

Daniela chodila na novojičínské gymnázium. Když se rozhodovala, co dál, rozhodně nechtěla být právničkou. Řekla si ale, že práva jsou dobrý základ pro něco dalšího a taky chtěla zkusit něco nového. Osud ji tedy zavál do Brna na Masarykovu univerzitu, kde práva skutečně vystudovala. Při studijním pobytu potkala svého francouzského přítele, a tak po návratu přemýšlela, co teď. Nakonec se rozhodli, že spolu zkusí žít v Praze. Tam byli asi rok – Danielin přítel ještě studoval, Danča v Praze začala pracovat.

Srdcem jí to táhlo do jeho rodné Francie. Jenže, jak sami usoudili, nenašli by tam uplatnění. A tak odjela Daniela s vystudovanými právy a její přítel s evropskými studiemi tam, kde si mysleli, že budou mít šanci něco sehnat. Směr Brusel.

Když to Daniela oznámila doma, dobře věděla, že začátek bude náročný. Zabralo to totiž půl roku, než se Danči podařilo najít práci. Tou byla stáž v europarlamentu. Její přítel však takové štěstí neměl, přesto to ale riskli a v listopadu loňského roku odjeli do Bruselu. „Jako každý začátek, i tohle bylo velmi těžké. Bydleli jsme nejdříve v Airbnb a pak v bytě s dalšími pěti lidmi, ale věci se naštěstí brzy obrátily k lepšímu,“ popisuje Daniela. Stáž ji pomohla prokouknout do reálného světa diplomacie, tedy jak to chodí v Evropském parlamentu. „Zjistila jsem, co všechno obnáší práce lidí v této instituci, dokonce jsem se podívala i na zasedání do Štrasburku, to byl skvělý zážitek.“

Ovšem lidí, kteří mají cestu jako Daniela, je v Bruselu nespočet. I proto se zde vyplatí jet s dobrou jazykovou výbavou. Angličtina je samozřejmý základ, více než kde jinde zde ale platí: „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“. Daniela mluví anglicky, k tomu chodí na doučování francouzštiny. Kromě toho lze v metropoli Belgie slyšet také vlámštinu, němčinu, ale i italštinu a španělštinu. Nicméně ani s češtinou a slovenštinou se člověk neztratí. Právě díky češtině se podařilo Daniele získat stálou pracovní pozici v oblasti lobby ve společnosti Hyundai, která má v Nošovicích velký závod.

Možná se ptáte, za co tahle sympatická slečna může lobbovat. Lobby spočívá v tom, že se lobbista vídá s politiky, a snaží se jim vysvětlit problém/úskalí v evropské legislativě, který by měl negativní dopad na celý průmysl či odvětví. Celá práce je tak o získávání kontaktů, které se nejlépe dostávají na pracovních obědech, seminářích, akcích a podobně. Daniela proto často chodí na různé workshopy, semináře, a hledá lidi se stejnými zájmy a postoji. Lobby ale není nic, za co by se člověk v Bruselu musel stydět. Tato práce se tady stala stálou a obsazovanou pozicí napříč odvětvími.

V Bruselu se Daniele líbí, že by však zde chtěla žít s rodinou v úvahu nepřipadá. „Praha je krásná, hlavně tam více svítí sluníčko, to tady v Bruselu nehrozí,“ říká se smíchem blondýnka. Její příběh tak může být inspirací nejen pro další mladé diplomaty a lobbisty, ale i snílky, kteří by chtěli zkusit pracovat v zahraničí. Vždy je totiž možnost se vrátit. Když ale nevyjedete, nikdy nezjistíte, co všechno na vás v tom velkém světě čeká.

Kontaktujte nás!

Kde nás najdete?

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek o.s.
Botanická 785/9, 602 00 Brno

FOLLOW US

©2019 CMAPM.CZ ALL RIGHTS RESERVED